Вітрогенератор – як не викинути гроші на вітер?
Якщо Ви коли-небудь задумувалися про енергонезалежність власного дому, то напевно розглядали варіант встановлення вітряка на всласному господарстві. Давайте порахуємо рентабельность такої покупки.
Перш за все дізнаємося за яких умов доцільно встановлювати вітрогенератор
Так як вітер обертає лопасті і приводить в рух генератор, то основним показником ефективності використання вітряка є середня швидкість вітру. Проте інформацію про швидкість вітру часто “прикрашують” на сайтах з продажу даних агрегатів. Тому для достовірності інформації рекомендую користуватися даними про погоду з метео станцій за даною інструкцією.
Як дізнатися середню швидкість вітру у Вашому регіоні?
1) Заходимо на цей сайт і вибираємо своє місто
2) Тепер натискаємо на Архів погоди на метеостанції
3) Ми потряпляємо в архів даних найближчої метеостанції до Вас. Далі вибираємо пункт “Статистика погоди”, період вимірювання та параметр вибірки FF.
А для загального розуміння потенціалу встановлення вітрогенератора нижче представлена карта вітрів України.
Зауважте, що середню швидкість вітру вимірюють на висоті 10-12 метрів!
Якщо Ви знаходитеся в оранжевій зоні і вище, то встановлення вітряка може бути хорошою інвестицією
Для ефективної роботи вітряка середня швидкість вітру повинна становити не менше 4 м/с! Але й цього далеко недостатньо. Насправді, в основному всі вітряки видають номінальну потужність тільки при швидкості вітру від 12 м/с і більше, а залежність потужності від швидкості вітру має експоненціальний характер: якщо вітряк має номінальну потужність 600Вт при 12-13м/с, то при 4 м/с – всього-на-всього 50Вт. Тому краще провести безпосередні вимірювання швидкості вітру на ділянці, де планується встановлення вітряка та провести подальші розрахунки.
Встановлюючи вітряк, треба добре вибирати місце та подбати про надійний блискавкозахист!
Для встановлення щогли з вітряком потрібно виділити місце на своїй ділянці, а від встановлення вітряка на дах будинку краще відмовитися, так як це може призвести до його пошкодження. Біля вітряка не має бути високих будівель чи дерев, які б могли перешкоджати вітру. Краще провести встановлення на височині або підвищені, якщо такі є. На щоглі потрібно влаштувати хороший блискавковідвід, так як являючись найвищою точкою вітряк притягує до себе заряди, що може призвести до його поломки, а заразом і до виходу з ладу обладнання та побутових приладів.
Вітряк потрібно знімати з щогли раз у 3-5 років для технічного обслуговування або при попаданні птаха для заміни лопастей
При тривалій експлуатації, через 3-5 років виникає потреба в змазуванні підшипників або їх заміні. А для цього потрібно зняти вітрогенератор з щогли, що є трудоємним і небезпечним процесом, та змастити або замінити підшипники.
Таку ж процедуру потрібно буде провести якщо птах влетить у вітряк: при такому ударі пластмасові лопасті розлітаються, а металеві гнуться. За таких пошкоджень лопасті потребують заміни, а придбати їх можна тільки у спеціалізованих магазинах, що приносить додаткові витрати часу і грошей.
Кількість виробленої енергії у осінньо-зимовий період збільшується на 7-15%
У осінньо-зимовий період, коли це найбільш потрібно, спостерігається підвищення коефіцієнта корисної дії та загального вироблення електричної енергії. Це відбувається за рахунок підвищення тиску та збільшення щільності повітря. Також позитивно впливає відсутність листя на деревах, а засніжена поверхня землі є більш гладкою, за рахунок чого збільшується швидкість вітру. Генерація енергії вітряком збільшуться приблизно на 7-15 %.
Висока ціна та відносно малий термін гарантії і експлуатації
Придбати та встановити вітряк – це досить дороге задоволення. Ціни на вітрогенератори почитаються від 250$, але на вітряки дуже малої потужності. Купівля малопотужного вітряка принесе більше витрат ніж користі, так як щогла потрібна як для 270 Вт-го, так і для 1000 Вт-го, та й генерація енергії буде мізерна. Вартість вітряка потужністю 1000 Вт стартує з 1200$ і це без щогли, встановлення та інших витрат. Термін експлуатації вітряків, за словами виробників, складає 10-25 років, а гарантійний термій всього-на-всього 1 рік. Тому приготуйтеся до того, що Вам прийдеться проводити технічне обслуговування і ремонт за власний кошт, а враховуючи що вітряк має обертові частини, то імовірність виходу його з ладу вища. Не слід забувати і про регулярне технічне обслуговування щогли, щоб вберегти її від корозії. Також існує імовірність пошкодження вітряка і щогли під час урагану або внаслідок обмерзання.
Вітрогенератори є джерелом шуму та вібрацій
При роботі вітряка – обертанні лопастей – виникає шум, який заважає нормальному проживанню як Вам, так і Вашим сусідам. Згідно рекомендацій, потрібно віддалити вітряк на відстань 250-300 метрів, проте не у кожного є така можливість.
РЕЗЮМЕ
Встановлювати вітрогенератор доцільно якщо:
1) Середня швидкісь вітру становить 4 м/с і більше
2) Є можливість відвести місце під встановлення щогли
3) Ви готові до періодичного проведення обслуговування та ремонту за власний кошт
4) Шум та вібрації не будуть заважати Вам і оточуючим
Якщо хоч одна з умов не справджується, то краще розглянути інший варіант забезпечення автономності Вашого будинку – сонячні панелі.
Будьмо дружніми!
Привіт, мене звати Юрій!
Я інженер та блогер. Веду цей блог про альтернативну енергетику, електротранспорт та технології автоматизації.